ამხანაგი შენგელაია:   მასალა ძალიან საინტერესოა. აქ  საკითხი უნდა მივიყვანოთ ისტორიულ ტრაგედიამდე, მაშინ იქნება ეს თემა სწორი.
ამხანაგი თითბერიძე :  ეთანხმება ყველა შენიშვნას და ვთვლი, რომ ამ მასალას უნდა მოსცილდეს ყველაფერი ნაციონალისტური და ის უნდა დარჩეს  წმინდად სოციალურ თემად....
ამხანაგი მგალობლიშვილი : ... თუ არა და, ის ჩვენს თემების და ჩვენს გეგმას არ შეესაბამება“...
განხილვის ოქმი დათარიღებულია 1936 წლით.
სამხატვრო საბჭომ, რომელსაც თავად პოეტი ტიციან ტაბიძეც ესწრებოდა,   ერთხმად დაადგინა : „თემა მივიღოთ,  აუცილებლად  როგორც კლასიკური ნაწარმოების დადგმით.[3]
სიტყვა მამლუქი არაბულად თეთრკანიან მეომარ მონას ნიშნავს და ამბავიც   მე-18  საუკუნეებში  საქართველოდან ხალხის გატაცებასა და უცხოეთში მონებად გაყიდვის ტრაგედიაზე მოგვითხრობს.  უიარაღოს მოთხრობაში,  პირველწყაროში,  ავტორი თხრობას  ხალასად, ტიპური ქართველი გლეხების ტაგუიასა და მზეხას ოჯახის აღწერით იწყებს.  შემდეგ მათ ადამიანებით მოვაჭრე  აბრაგები   უმცროს ბიჭს, ხვიჩას მოსტაცებენ და ასე იწყება ბიჭის ტრაგიკული ისტორია.  გატაცებულ ბავშვს  ჯერ გურიაში თავადის სახლში გადამალავენ, საიდანაც მას  მღვდელი მარკოზი დაიხსნის, მაგრამ  ბიჭუნას ისევ გაიტაცებენ და გასაყიდად თურქეთში გემით გადაიყვანან. გემზე შეშინებული და ატირებული პატარა ხვიჩა ქართველ ტყვეებს სალომესა და რეზოს მიეკედლება.   სტამბულში ჩასულებს  რეზოს და სალომეს  მდიდარი ვენეციელი ვაჭარი წაიყვანს, ხვიჩას კი ჰუსეინ აღა იყიდის და მამლუქად მიიყვანს ეგვიპტელ ალი ბიისთან სასახლეში.
30 წლის შემდეგ,  მამლუქი  მაჰმუდი-ხვიჩა,  ფრანგებთან ბრძოლსას, ვენეციელ მხედართმავრის გარეგნობაში ნაცნობ ნაკვთებს დაინახავს, მაგრამ მხოლოდ მაშინ, როდესაც ვენეციელი სიკვდილის წინ ქართულად „ვაი ნანას!“ შესძახებს, ხვიჩა-მაჰმუდი  მოკლული ჯარისკაცის სახეში  რეზოს და სალომეს შვილს ამოიცნობს.
ტიციან ტაბიძის  პირველი კინოსცენარი ზუსტად მიყვება უიარაღოს ამ სიუჟეტს და ის ფაქტიურად გეგმაა მომავალი ფილმისათვის.
მეორე, 36 გვერდიანი სცენარი კი  მართლაც ისტორიულ-ეთნოგრაფიული ხასიათის დასრულებული კინოსცენარია. აქ დამატებულია პერსონაჟები და საინტერესოდაა დახატული გმირების ხასიათები.   ასევე მნიშვნელოვანია, რომ სცენარში დასაწყისშივე შემოდის კიდევ ერთი პერსონაჟი - გოჩა, რომელიც ისევ ჩნდება სტამბულში მონათა ბაზრობაზე და ფილმის ფინალში - ვენეციელი მხედართმთავრის სახით.
„... ტყით და ხშირი ბუჩქნარით დაფარული სერი, სადაც  თხებია გაფანტული.   მათ სდარაჯობს ორი პატარა  ბიჭი . ერთი იქნება 6 წლისა,  მეორე 8 წლისა. ბავშვები ნიაღვრისგან ჩამორეცხილ  დაქანებაზე თამაშობენ. 8 წლისას მარჯვენა ყურის ბიბილო ორად გაპობილი აქვს. პაწია დააჩერდება, ხელს მოავლებს და უკვირს, თუ რატომ არის მისი ამხანაგის,  რომელიც იმავე დროს მისი ბიძაშვილია, ყური ორად გაპობილი, თავისი კი ორივე მრთელია. ამხანაგი უხსნის, რომ ეს მას დაბადებიდანვე აქვს და ამიტომაც „ჩხოტორიას“ ეძახიან. ბავშვები მხიარულად აგრძელებენ თამმაშობას, ჭიდაობენ, ცეკვავენ და შემდეგ თხებს ბინისაკენ ერეკებიან. ერთ ადგილას თხები ორად იყოფიან, ერთი ჯგუფი გზას აგრძელებს ჩხოტორიას მეთვალყურეობით, მეორე კი იქვე ახლოს მდგომ, დაბალი, მჭვარტლისაგან გაშავებული ისლით გადახურული, პატარა ფიცრული სახლისაკენ უხვევს...  [4] (ფრაგმენტი  კინოსცენარიდან)
სცენარის სიუჟეტი შემდეგ ისევ ზუსტად მიყვება უიარაღოს თხრობას, მაგრამ ისტორიული კონტექსტის პარალელურად, უფრო ღრმად არის წარმოჩენილი  ქვეყნის ეროვნული ტრაგედია. უფრო მტკივნეულად გვიხატავს ქართველთა გატაცებისა და მონებად გაყიდვის მძიმე ბედს.
მღვდელი მარკოზის გმირიც  მეტად კეთილი და მზრუნველი პერსონაჟია, რომელიც   ქართველი  სასულიერო პირის კრებითი სახე უფროა.
უიარაღოს მოთხრობისგან განხვავებით, სცენარში დამატებულია ასევე სასიყვარულო ხაზი, უფრო სწორედ,  უიღბლო სასიყვარულო სამკუთხედი.   ახალგაზრდა და ძლიერი მაჰმუდი-ხვიჩა შეუყვარდება ალი ბიის ხარამხანის ფავორიტს,  ჩერქეზი წარმოშობის ჰელი-ხათუნს, ხოლო მაჰმუდს კი საქართველოდან ახლადმოტაცებული ტყვე  ლუნ-ხათუნი უყვარს. მაგრამ სასოწარკვეთილი ლუნ-ხათუნი  თავს იკლავს, მაჰმუდს კი აპატიმრებენ.
სცენარში უიარაღოს მოთხრობისაგან განსხვავებით, მაჰმუდი  ხვდება თანამემამულეებს, ამიტომაც ამბავს ფონად განუწყვეტლად დაჰყვება მონატრებული საქართველოს თემა.  ბავშვობისდროინდელი მივიწყებული მოგონებები და ნოსტალგიის  სევდიანი  ემოცია, რაც  კიდევ უფრო ცოცხალს და საინტერესოს ხდის მონა-მეომარის უიღბლო ბედს.
მეტი დაძაბულობის შესაქმნელად სცენარში  გამოყენებულია „მოულოდნელობის“ ეფექტი  - მოულოდნელად იკარგება ჯერ  გოჩა, შემდეგ მოულოდნელად იტაცებენ  ხვიჩას, მოულოდნელად კლავენ მღვდელ მარკოზს და ისევ იტაცებენ ხვიჩას. შემდეგ სტამბოლში ისევ მოულოდნელად ხვდებიან ერთმანეთს   გოჩა და ხვიჩა,  მოულოდნელად ხვდება მაჰმუდი ქართველ ლუნ-ხათუნს და ბოლოს,   ბრძოლის ველზე მოულოდნელად კლავს საკუთარ ბიძაშვილს, ბავშვობის მეგობარ  „ჩხოტორია“-გოჩას.